חובת גילוי

על מתווכים, חניות, מרפסות וזוג צעיר אחד

הגעתם לרגע המרגש. אתם זוג צעיר המתחיל את חייו ומצפה להגדלת המשפחה. זה הזמן לחפש דירה. מעשה שהיה כך היה:

ש ובעלה, זוג צעיר שזה עתה נישא, ומצפה לילדם הראשון, החל לחפש דירה.

ש ובעלה, הבחינו במודעה של מתווך, המפרסמת דירה אשר נשאה חן בעיניהם, עם חניה צמודה ומרפסות גדולות. ש' ובעלה פנו למתווך שפרסם המודעה וקבעו לראות את הדירה.

לפגישה הגיעה ש' בליווי פמליה נכבדה, ההורים שלה וההורים שלו. באותו המעמד ועוד לפני שראו את הדירה החתים המתווך החרוץ את ש' על הסכם תיווך של המשרד בו הוא עובד. המתווך החרוץ, הציג בפני ש' והפמליה את הדירה היפה, וירד איתם אף לקומת החניה. המתווך החרוץ הציג בפני כל הנוכחים חניה מקורה הצמודה לכניסה לבניין והצהיר בחגיגיות  "זו החניה שלכם".

הדירה, השכנים והחניה נשאו חן בעיני ש' והפמליה, וכך קבעה ש' פעם נוספת עם המתווך החרוץ לראות את הדירה והפעם הגיעה עם בעלה. שוב כשהוצגה הדירה, הוצגה החניה המקורה בכניסה לבניין והכל נראה קוסם ויפה.

כאשר ביקשו ש' ובעלה לדבר עם בעלי הדירה "בנוגע למחיר", התשלומים ולהתרשם באופן כללי מהמוכרים, חסם אותם המתווך החרוץ, וסירב לתת להם מספר טלפון או לאפשר כל מגע בין המוכרים לש' ובעלה. המתווך החרוץ הודיע חד משמעית כי אין כל אפשרות למשא ומתן. זה המחיר ואין כל אפשרות להפחית ממנו.

לאחר התלבטות ארוכה וזמן מה, החליטו ש' ובעלה כי הם מעוניינים לבנות את משפחתם בדירה והם רוצים לרכוש אותה. שוב פנו ש' ובעלה אל המתווך וניסו פעם נוספת ליצור קשר עם המוכרים. שוב חסם אותם המתווך החרוץ והאדיב.

לבסוף הסכימו ש' ובעלה למחיר הנדרש, והמתווך החרוץ הפנה אותם לעורך דין "שלא גובה הרבה כסף", על מנת שיטפל עבורם ברכישת הדירה. הסכם מכר נחתם, ויום לאחר מכן, שבו ש' ובעלה להתרשם מהבניין ומהדירה שזה עתה רכשו.

עוד הם עומדים בקומת החניה, הבחינו כי בחניה "שלהם" חונה רכב. במקרה הגיע למקום המוכר, וש' ובעלה שאלו אותו בתמימות האם זה הרכב שלו. השיב המוכר שזה אינו רכבו, וזו אינה חנייתו. החניה שלו היא החניה "שם" תוך שהוא מצביע על חניה רחוקה מהכניסה, שאינה מקורה.

לא זאת ועוד, התברר להם כי המתווך החרוץ, שלא הסכים כי הם ידברו עם המוכרים בכלל,  הוא אחיין של המוכרים. גם בחינת הנסח שצורף להסכם המכר גילתה כי שטח המרפסות כפי שהובטח בפרסום של המתווך החרוץ, היה קטן בהרבה בפועל.

נדהמים ונפעמים פנו ש' ובעלה למתווך החרוץ והביעו בפניו תלונתם. היכן החניה שהובטחה? מדוע המרפסות אינן בגודל שצויין, מדוע לא אמר להם שהוא בכלל קרוב משפחה של המוכרים וחסם כל קשר בינם לבין המוכרים? מכאן ומשם התפתח דין ודברים וש' ובעלה סירבו לשלם דמי התיווך שהתחייבו.

עד לאותו הרגע, בעל המשרד בו עבד המתווך החרוץ כלל לא היה מעורב בעסקה, ופרצופו לא נראה, אך בשל סירובם של הזוג הצעיר לשלם דמי התיווך, הגיש בעל המשרד תביעה בגין דמי התיווך שהיה זכאי להם מכח ההסכם עליו חתמה ש'.

ש' פנתה למשרדינו על מנת שנייצגה בתביעה ובסופו של דבר סוכם כי ש' ובעלה ישלמו למשרד התיווך 1/3 מדמי התיווך להם התחייבו.

רוכשי דירות בכלל וזוגות צעירים בפרט להלן מספר עצות:

  • מי שמשלם בזול, עולה לו ביוקר. יעוץ משפטי זול בחתימה יגרור הוצאות רבות אם העסקה תסתבך בהמשך.
  • אין לסמוך רק על מראה עיניים – זיהוי החניה או המחסן הצמודים לדירה שרכשתם צריך שיעשו בבדיקת מסמכי הרישום של הבית המשותף. שם על התשריט [שרטוט שקיים בטאבו] אפשר לראות בדיוק איזה חניה צמודה לאיזה דירה.
  • שטח מרפסות בדרך כלל מופיע בנסח הרישום.
  • יש להתייחס בזהירות לפרסומים. אל תתפתו לכל פרסום. בדקו את משרד התיווך אליו אתם פונים, בררו דרך חברים וקבלו המלצות.
  • הסכם תיווך הוא הסכם מחייב לכל דבר ועניין. אם התחייבתם לשאת בעמלת התיווך יהיה עליכם לשאת בעמלה אם נחתם הסכם מכר. "הבטחות" להנחה ו"יהיה בסדר" ו"מילה שלי" אינם שווים דבר וחצי דבר מול הסכם בכתב.
  • מתווך שקשור בקשרי משפחה לצד בעסקה עובר עבירה אתית וחשוף לתלונה ברשם המתווכים. מתווך חייב לגלות כי יש לו עניין בעסקה שכן יש בכך כדי להשפיע על המחיר ועל היכולת שלו לנהל משא ומתן "טוב" עבורכם.

מעוניינים ברכישת דירה?

הצטיידו בעורך דין שיגם עליכם ועל זכויותיכם מהרגע הראשון..

עקבו אחרינו

© כל הזכויות שמורות לגנוט גניאל משרד עורכי דין 2018